Jak si vybrat svatebního fotografa

Datum: 28. 12. 2019

... to je asi otázka, kterou řeší každá nastávající nevěsta. Kritérií pro výběr je hned několik a já se je teď pokusím vypsat podle důležitosti:

  1. Práce daného fotografa se Vám musí líbit - to je první a určitě nejdůležitější věc. Fotky ze svatby, to je asi jediné (když tedy pominu partnera a prstýnky), co Vám ze svatby zůstane. I ty vzpomínky vyblednou, ale s krásnými fotkami je dokážete mít stále živé. Abyste dobře vybrali, budete procházet desítkami stránek svatebních fotografů. Hledejte na nich celé svatební příběhy. Pokud je konkrétní fotograf na svých stránkách nemá, ale má tam z každé svatby třeba jen jednu aranžovanou fotku, nedozvíte se nic o tom, jak vypadají reportážní fotky z průběhu svatby. Zároveň pozor na dnes velmi rozšířené "fake" svatby neboli "svatební editorialy", kterými se dost fotografů prezentuje. Poznáte je tak, že na fotkách je většinou jen nevěsta se ženichem, maximálně ještě svědci. Tyto fotky vypadají na pohled velice líbivě, ale opět vám neřeknou moc o tom, jak fotograf fotí, když je na skutečné svatbě, kde je v časovém presu a nemá ideální podmínky.

  2. Spolehlivost - vím, že tohle budete dost těžko předem odhadovat. Možná Vám v tom pomohou recenze na Google nebo na FB. Také asi platí, že čím je fotograf "dražší", tím je vyšší jistota, že Vám na svatbu dorazí. S vyšší cenou jde totiž ruku v ruce i vyšší profesionalita. Samozřejmě, ani cena není vždy zárukou.

  3. Profesionální vybavení - dnes není problém si koupit zrcadlovku za pár tisíc i s objektivem. Takže proč by Vám vlastně svatbu nemohl nafotit strejda nebo kamarád, když tu zrcadlovku přece má a už s ní i nějakou svatbu kdysi fotil? Může. Ale rozdíl v kvalitě bude neporovnatelný. A to hlavně proto, že kvalitní vybavení se pohybuje v řádu ne desítek, ale stovek tisíc. Díky tomu můžete mít z jedné svatby fotky s úžasnou hloubkou ostrosti třeba při focení svatební tabule, makrofotky při focení snubních prstenů, reportážní fotky z průběhu obřadu a ultraširokým sklem potom rozevláté fotky z večerní zábavy. Na každý druh focení je potřeba jiný objektiv. Nejlépe pevné sklo, které má vysokou světelnost a dokáže tak fotit i za špatných světelných podmínek. Dále by měl mít dobrý svatební fotograf záložní foťák a v každém foťáku pak dvě paměťové karty. Na jednu se fotí a na druhou se fotky zálohují pro případ poruchy té první. Nestyďte se proto Vámi osloveného fotografa na jeho výbavu přeptat.

  4. Vzájemné sympatie - Se svatebním fotografem strávíte ve svatební den pravděpodobně víc času než s vaší maminkou nebo dokonce s partnerem. Proto byste si spolu měli vzájemně sednout. A to jak doslova, tak obrazně. Nejprve si s vybraným fotografem sedněte někde na kafe a v klidu proberte vaše představy a přání. Za tu hodinu, kterou spolu strávíte, určitě poznáte, zda si budete spolu rozumět. A teprve potom, až si sednete i lidsky, můžete si být jisti, že vaše svatební fotografie budou přirozené a uvolněné.

Váš svatební fotograf by tedy měl být spolehlivý profesionál s kvalitním vybavením.

Šťastnou ruku při výběru!

adam

Lucka a Patrik

evaapetr

lucie


  10k followers   46k followers


© 2017-2021 Jiří Tulach