Jak nastavit foťák a nemuset kvůli tomu studovat vysokou

Datum: 14. 4. 2020

Tričko s nápisem "Každý je fotograf dokud..."

Každý je fotograf dokud nepřepne na "M"

Trička s těmito nápisy se těší velké oblibě. Já ale budu asi za fotografického kacíře, když si s tímto tvrzením dovolím nesouhlasit. Fotografa přece nedělá umění nastavování foťáku, ale fotky jaké dokáže vytvořit. Vždyť je to jako byste si koupili auto s automatickou převodovkou a zarytě v něm řadili v manuálním režimu. Což sice jde, ale je to pěkně otravné a zdaleka ne tak pružné jako když necháte auto aby si řadilo samo. A tohle přirovnání je myslím více než trefné. I na foťáku můžete vše nastavovat ručně, ale proč, když lze využít automatiku? Teď ale samozřejmě nemluvím o automatice typu "portrét", "krajina", "sport" a podobně. U těchto režimů totiž nemáte absolutně žádnou kontrolu nad tím, co se ve foťáku děje. Na každém lepším foťáku jsou ale ještě další automatiky. A to priorita času a clony a někdy i automatické nastavení hodnoty ISO. Pojďme se tedy podívat na to, jak nastavit foťák tak, abyste s výsledkem mohli být spokojeni a nemuseli se při focení zdržovat neustálým přenastavováním všech těchto parametrů. A protože jsem především portrétní fotograf, podíváme se hlavně na focení portrétů a svateb.

Při focení portrétů je velmi důležitá hloubka ostrosti. Tedy to jak moc bude rozmazané pozadí. To je ten největší tvůrčí nástroj, který fotograf má. Hloubku ostrosti lze ovlivnit nastavením clonového čísla. Čím nižší clonové číslo, tím více se nám oddělí fotografovaný objekt od pozadí. Pro focení portrétů tedy plně postačí nastavit fotoaparát do režimu "Priorita clony" a v něm si hlídat jakou clonu máte právě nastavenou. Zbytek si už přístroj nastaví sám. Ano, takto jednoduché to je! Pokud chcete fotit portréty, tak už opravdu nic dalšího řešit nepotřebujete.

A co když se fotí svatba? Je to hodně podobné. Fotit se dá zcela pohodlně opět na prioritu clony. Zádrhel může nastat pouze v případě, kdy fotíte uvnitř v kostela kde je často poměrně šero, takže máte nastavené vysoké ISO a potom obřad skončí, vy vyběhnete ven na ostré denní slunce, začnete fotit a všechny fotky máte přepálené (odborně přeexponované). Tady je potřeba si na to myslet a hodnotu ISO včas přenastavit. A nebo je ještě jedno mnohem elegantnější řešení a to je AUTO ISO. Nemá jej sice každý foťák, ale pokud jej na přístroji máte, určitě se jej naučte používat, respektive - zapněte si jej. Funguje jednoduše tak, že si v menu zvolíte, jaké nejvyšší ISO může foťák nastavit a jaký nejdelší čas závěrky může použít a pak už nemusíte nic řešit. ISO si při focení nastavíte ručně na požadovanou hodnotu a foťák se ho bude držet pokud to jen bude možné, ale jakmile to bude potřeba zvýší nebo sníží ISO tak, aby byla fotka správně exponována. Toto dává fotografovi opravdovou svobodu, aby se mohl soustředit na to co fotí, tedy na emoce, momentky, kompozici... Tohle vše je potřeba do fotek dostat. Tohle dělá z fotky "Fotku" a ne nějaké složité nastavování!

Velkou výhodou je také focení do RAW souborů. RAW formát je vlastně čistý výstup z obrazového snímače a díky tomu, že není nijak komprimovaný, lze s fotkou dělat téměř zázraky. Můžete si dodatečně vyvážit bílou barvu, můžete si vytáhnout obraz ve stínech nebo naopak ztmavit oblohu a to vše bez ztráty kvality.

Focení na prioritu času funguje prakticky stejně, jen se vše řídí podle nastavené hodnoty času závěrky. Při focení portrétů prioritu času nevyužijete. Při focení svateb se ale u některých kreativních snímků může hodit. Chcete-li mít tedy jemně máznutý pohyb, přepněte na prioritu času "S". Ve všech ostatních případech foťte na prioritu clony "A". Hlídejte si její nastavení a užijte si focení naplno!


  10k followers   46k followers


© 2017-2021 Jiří Tulach